Ett år har gått sedan Bodil Askencrantz tillträdde sin nya tjänst som destinationsutvecklare. Det främsta man har i pipelinen Glasriketkommunerna emellan just nu är att marknadsföra fler verksamheter under parollen Glasriket.
LESSEBO. Bodil Askenkrantz tycker det är roligt att Lessebo kommun beslutat sig för att satsa på destinationsutveckling då besöksnäringen är viktig och ger mycket tillbaka till kommunen är som en av de fyra kommunerna i Glasriket.
– Vi har nu påbörjat ett intensivt arbete inom processen ''Glasriket på tillväxt'' som finansieras av regionerna och kommunerna tillsammans. Första större evenemang i år är ''Glaskonst'' som går av stapeln i maj, den senaste upplagan var väldigt lyckad och glasbruken som deltog var mycket nöjda, säger Bodil Askencrantz.
Under ''Glaskonst'' öppnar glasbruken också upp sina sommarutställningar för året som ett startskott på säsongen.
Kommunerna som ingår i Glasriket är fortsatt förutom Lessebo också Uppvidinge, Emmaboda och Nybro.
– Målet med processen vi gör ihop med flera besöksnäringsföretag är att få fram vad vi har för publikdragande verksamheter utöver själva glasbruken, vad det är besökarna vill ha och vad vi kan ge. På detta sätt ska vi kunna göra hela destinationen ''exportmogen'' och göra den mer attraktiv.
CARL-MAGNUS WENNERHOLM