Andreas Olsson, Centerpartiets gruppledare i Växjö, vill se fler gröna satsningar. Nyligen lade partiet in en motion om att skapa en grön stadsby i Växjö.
– Vi vill att det byggs en stadsdel i gränslandet mellan stad och landsbygd där man sparar träd, växter och djurliv och ger invånarna möjlighet till odling.
MÖTE MED. Landsbygdsutveckling är av tradition en högprioriterad fråga för Centerpartiet och när Växjöbladet/Kronobergaren träffar partiets gruppledare i Växjö, Andreas Olsson, så förbereds ett studiebesök på Kalvsviks bygdegård och tillhörande skola.
– Vi ska dit och kolla hur skolverksamheten fungerar. Kalvsvik är ett bra exempel på en levande landsbygd.
Hur ser du på diskussionerna om det växande glappet mellan stad och landsbygd? Går det att motverka urbaniseringen?
– Ny forskning visar på att urbaniseringstrenden avtagit eller vänt. Idag är det fler människor som flyttar ut än som flyttar in till Stockholm. Trängsel, bilköer, dyra bostadspriser och ett växande miljöengagemang där allt fler vill odla sin egen mat gör att vi kan skönja en ny grön våg.
Andreas är dock inte själv sprungen ur någon landsbygdsmiljö utan härstammar från den skånska bruksorten Perstorp, en trakt som drabbats hårt av fabriksnedläggningar.
– De få stora industriföretagen har lämnat Perstorp. Idag är det i mångt och mycket en insomnad bruksort. Man kan se det som en illustration av faran i att lägga alla ägg i samma korg. En kommun behöver en bra mix av både stora och små företag.
Det var ett starkt engagemang i föreningslivet i kombination med ett stort intresse i samhällsfrågor som gjorde att Andreas gick in i politiken. Hans första valrörelse för Centerpartiet var 2010.
– Frihetstanken, att man som individ ska kunna ha makt att skapa sina egna förutsättningar, var avgörande för mitt ställningstagande. Centerpartiets ideologi med decentralisering, maktdelning och socialliberalism tilltalade mig...
LÄS MER I VK 11, UTE 13/3
DAVID FÄRDIGH