Tillbaka till startsidan
Fredag 23 april 2021 Tipsa oss!
SöK: i Växjöbladet   
> STARTSIDAN
> NYHETER
> ALVESTA
> LESSEBO
> TINGSRYD
> UPPVIDINGE
> SPORT
> KULTUR
> TIPSA OSS!
VäXJöBLADET:
> Redaktionen
> Annonsera
> Kontakt
> Prenumerera
Publiceringssystem CMS Updater - En produkt från Internetavdelningen
Publicerad: 12 mars 2020
Smakfull kultursoppa
Under Kultursoppan bjöd Jocke Wickström, Per Sjödin och Jonas Castell bjöd på en lättsmält konsert.
Under Kultursoppan bjöd Jocke Wickström, Per Sjödin och Jonas Castell bjöd på en lättsmält konsert.
Kulturkällaren i Alvesta tycks ha hittat sin publik och det är fullt kring borden när Jocke Wickströms trio bjuder på smakfullt och lättlyssnat ur jazz och pop-skafferiet.

ALVESTA. Fastän klockan är tidig kväll är det lite nattklubbskänsla när Per Sjödin inleder med en mjuk orkestergitarr. Jocke Wickström fyller på med en rökig trumpet och snart klingar klassikern Stardust i källaren med Jonas Castells bas som drivande motor. Ett stilla gående komp ger plats för Jockes lek och allt passar perfekt till både publik och en lokal som låter både musik och musiker komma nära.

Redan under första låten kan man avslappnat luta sig tillbaka och tillbakalutad kan man förbli medan välkända melodier radas upp av tre kompetenta musiker som tycks lita både på sig själva och musiken. Ofta ligger basen som botten. Taktfast drivande. Jocke Wickström växlar mellan trumpet, flygelhorn, sång och rytminstrument. När han ger sig ut på trumpetsolon fångas de ofta sömlöst upp av Per Sjödins gitarr. Men utflykterna blir oftast korta och hela tiden ligger melodierna hörbara någonstans. Ofta i förgrunden, någon gång lite i skymundan av ett solo.

Mycket av musiken har många år på nacken vilket inte hindrar den från att vara uppfriskande levande.

– Stardust är från 1929. Det är fantastiskt att man nästan 100 år senare kan spela musik som fortfarande känns aktuell, säger Jocke Wickström.

Trots att trion inte är en fast ensemble känns samspelet tätt. Ofta lekfullt och hela tiden avslappnat njutbart.

De hade gärna fått spela längre men efter Gershwins melodiska Summertime avslutar trion med What a wonderful world. Som en påminnelse om allt det fantastiska som finns omkring oss och som är värt att försvara. Och det kan vi kanske behöva höra lite till mans.

TORE SJÖQVIST
Söker de som gått före

Kursledaren Cecilia Engström och Dag Gustavsson har något att diskutera.

När Cecilia Engström från Kronobergs genealogiska förening besökta SPF i Moheda för att berätta om släktforskning var intresset stort. Så stort att det resulterade i en egen släktforskningskurs som genomförts under senvintern.
Läs mer...
Sista boken om Oske är färdig
200324
Efter mycket finlir på sluttampen är nu Brittmarie Konradssons femte och avslutande bok om 50-talsflickan Oske äntligen klar. Boken speglar liksom de tidigare i serien speglar författarens barndom och ett landsbygdssverige som inte finns kvar idag.
Läs mer...
Utflykt i nya ljudvärldar
200322
Föreningen Media Artes ger på olika sätt plats för den nutida konstmusiken. Musiken kan ofta vara svårdefinierad och röra sig i ett gränsland mellan musik och ljudkonst. Årets upplaga av minifestivalen Halo med Mats Lindström och Sören Runolf var inget undantag.
Läs mer...
Beethoven med elegans och briljans
200321
När Marmen Quartet besöker Tingsryd och Söderportkyrkan har de med sig tre stråkkvartetter av helt olika karaktär. Med känsla och exakthet formar kvartetten eftermiddagen till en svårslagen upplevelse.

Läs mer...
> En skulptur flyttar ut (200320)
> Många år på turné med teater för de yngsta (200320)
> Lina visar vägen till Paris på Växjö konstrunda (200320)
> Ger plats för konst (200315)
> Fest med bitter eftersmak (200315)
> Scenografin växer fram (200314)
> Färgstark konstnär i konsthallen (200312)
> Körmusik som griper tag (200311)
> Ulrika Knutsson om Den besvärliga Elin Wägner (200310)
> 50 år av samspel (200308)

 
NYHETER
Naturen går mot ljusare tider
Våren är på väg och sakta går vi mot ljusare tider. Just idag, fredag,...
Läs mer...
KULTUR & NÖJE
Utflykt i nya ljudvärldar
Föreningen Media Artes ger på olika sätt plats för den nutida konstm...
Läs mer...
KULTUR & NÖJE
Beethoven med elegans och briljans
När Marmen Quartet besöker Tingsryd och Söderportkyrkan har de med sig...
Läs mer...
 
   © Växjöbladet  ::   Linnégatan 2,  352 33  Växjö  ::  Telefon:  0470 - 71 99 50  ::  Fax:  0470 - 209 30   ::  Form & Produktion: Internetavdelningen

Ta del av våra nya användarvillkor.

Med dataskyddsförordningen GDPR (General Data Protection Regulation) har vi uppdaterat våra användarvillkor så att det framgår vilka uppgifter vi samlar in från dig & och vad vi använder dem till. När du besöker våra webbplatser och appar samlar vi in uppgifter från dig för att förbättra din användarupplevelse. Det inkluderar även vilka annonser vi visar för dig.